Статті‎ > ‎

Відгук на комікс "Троє проти зла"

Комікс, що стукає у «четверту стіну»


    «Троє проти зла» - це швидкий спосіб познайомитися з Сиховом (районом Львову), а на додаток – із паралельним фентезійним світом. Уявіть собі, як двійко друзів-старшокласників  поспішають на зустріч із ще одним приятелем, але в останній момент бачать, що того хапають дивні істоти та затягують у портал. Часу на роздуми обмаль, тож хлопці стрибають слідом. Звідси і починається основна історія.

    Ідея створення коміксу належить Ярославу Fudjack, який разом із Тарасом Ярмусем виступив ще й художником. Вперше про «Троє проти зла» я почула цьогоріч на фестивалі «Київ Комік Кон». Автори розповідали, що спочатку хотіли створити фентезійний світ із інтернет-мемами, але виявилося, що меми довго не живуть, тому комікс швидко втрачав актуальність. Тоді хлопці переробили концепцію і вигадали таку реальність, де працюють народні вірування: наприклад, подорожник швидко лікує, червона нитка захищає від темних сил, а чорні пакети «BOSS» витримують геть усе. Сюжет розростався, тому було прийнято рішення розбити комікс на три частини. На першу збирали гроші на спільнокошті. Треба сказати, що замість запланованих 25 000 грн. автори назбирали 35 000 грн. і бонусом надрукували наліпки та інший мерч, а на перших сторінках коміксу перераховані всі благодійники.

    Історія вийшла сповненою гумором та реаліями початку 00-их. Якщо фрази «П’ять гривень – це майже доллар», або «Що робитимеш увечері? – Проходитиму «Дьябло 2» для вас промовисті, - комікс викличе почуття ностальгії. У ньому окрім впізнаваних елементів (типовий спальний район, зашарпані багатоповерхівки, ринок, гопніки) знайшлося місце магії. Автори натякають, що фантастичне може відбуватися зовсім поряд, навіть у рідних неприглядних кварталах.


  









     За сюжетом маємо простеньку, але доволі динамічну історію про потраплянців. Опинившись у паралельному світі, герої майже одразу беруть квест, який веде до інших квестів , щоби спасти викраденого друга. Перший том показує діапазон фентезійного світу: тварин, демонів, дію магії. Загалом, там є цікаві знахідки та несподівані повороти. Тож сценарій – це сильна сторона коміксу (який вийшов аж на 144 сторінках, тому з героями встигне багато чого трапитися).

    Головні герої – Антон та Орест непогано прописані. Антон – легковажний шибайголова, якого врівноважує поміркований та обережний Орко-Орест. Проте, у кожного з хлопців буде шанс проявити себе. Другорядні персонажі вийшли візуально колоритними, але не розкритими (в наявності: балакучі тварини, яких очолює брутальний їжак, брати-перевертні, лісовий цар з величезною короною). Автори постійно стібнуться з себе та з головних героїв, заграють із читачем, звертаючись до нього. Та й самі герої частково усвідомлюють себе персонажами книги,  говорячи: «якби я був персонажем коміксу, я б…». Тому комікс не пробиває «четверту стіну», але стукає в неї.


    Рисунок у коміксі доволі оригінальний, хороша колористика, зручний формат А5, тверда обкладинка. Обсяг дозволяє з головою зануритися у світ та відчути вже з першого тому, на скільки ця історія цікава особисто вам. На мою думку, у «Троє проти зла» доволі неприцільна цільова аудиторія. З одного боку, маємо героїв школярів, сюжет та гумор, який краще «заходитиме» підліткам та студентам, з іншого боку, - у коміксі купа відсилок для людей 25+. Проте, читати його все одно цікаво. Загалом, комікс, який можна назвати гумористичним пригодницьким фентезі, вийшов неординарним для вітчизняного ринку: він балансує на межі масової культури та андеграунду, але не скочується в треш. А головне - ми спостерігаємо спробу міфологізувати реалії та вірування пострадянського періоду. А сама ідея виділити та обіграти (або обстібати) типові образи початку 00их – доволі цікава. Особисто я чекатиму на продовження і сподіваюся, що Ромку таки врятують.