Статті‎ > ‎

Що буде, коли людство винайде телепорт?











Святослав Чирук

 

ЩО БУДЕ, КОЛИ ЛЮДСТВО ВИНАЙДЕ ТЕЛЕПОРТ?

 

Телепортація неодноразово фігурувала у різноманітних науково-фантастичних романах та романах фентезі. Іноді це відбувається за посередництвом магії, іноді – спеціальних приладів, наприклад – еквівалентів телефонних кабін, ліфтів чи турнікетів. Цікаво, що попри відсутність такої можливості переміщуватися у просторі, суспільства змальовані у таких книгах не надто відрізняються від звичних нам сьогодні або в минулому, телепортація лише доповнює цей світ, але не змінює його.

Вона не виступає як джерело проблем, у переважній більшості випадків основна проблема пов’язана з телепортацією – це неправильно задані координати пункту призначення. У такому випадку герой може телепортуватися у стіну, землю, або відкритий космос, що неминуче призведе до його загибелі. З появою 3-D принтеру про телепортацію заговорили і вчені та футурологи, які, з одного боку, змалювали більш-менш обґрунтований спосіб подібного переміщення (який, швидше за все ще ДУЖЕ довго залишатиметься лише мрією) – людину можна (теоретично) зчитати, зберегти у вигляді файлу, а потім дезінтегрувати та надрукувати в іншому місці, дублюючи кожну молекулу. У цьому випадку вони змалювали більше проблем. А що як файл виявиться ушкодженим? Це може призвести до неправильної збірки, а отже смерті людини або появи ракових захворювань. У той же час, при правильному використанні телепортації, якщо у файл первинно (до телепортації) людини внести відповідні зміни, то ці хвороби навпаки, можна буде лікувати. Тим не менше, навіть такий підхід геть не змальовує бодай частини найвизначальніших наслідків, до яких може призвести винайдення телепортації. Усе через те, що до уваги не беруться соціальні та економічні наслідки.

Телепортація – це перш за все транспортна революція, а саме транспортна революція призводить до найбільш чуттєвих соціальних та економічних перетворень. Вона повністю змінює суспільство і несе у собі свої загрози. Відносно нещодавно людство вже переживало транспортну революцію, пов’язану із винайденням двигуна на паровій тязі. Це призвело до появи пароплавів та залізничного сполучення (натхненний наслідками цієї революції Жюль Верн написав свої «Навколо світу за 80 днів»), що різко та назавжди змінило світ. Виходячи із проблем викликаних цією транспортною революцією (дизельний двигун був лише еволюційним продовженням розпочатого нею процесу), цілком можна змалювати кілька сценаріїв, що чекатимуть на нас в разі появи телепорту.

  • Епідемічна катастрофа. поява залізничного сполучення призвела до різкого зростання епідемічної захворюваності. Дезінтеграція та повторний друк людини в іншому місці особливо в перші роки від появи винаходу, не можуть гарантувати того, що людину не «збиратимуть» разом із вірусами, які на ній паразитують. Уявіть собі, що трапилося б, коли хворі на вірус Ебола або пташиний грип люди, отримали змогу за лічені секунди опинитися в будь-якій точці Земної кулі? Чи встигнуть лікарі вчасно винайти вакцину? Чи зможуть програмісти виявити, яка ділянка коду відповідає вірусу та вчасно видалити її? А може краще внести до програми спеціальний фільтр, який вираховуватиме людей із таким кодом та автоматично перенаправлятиме до телепорту у карантинному приміщенні? А раптом трапиться помилка і до карантину потраплять здорові люди? Це тільки кілька питань можливих у такому випадку. Якщо ж ми змальовуємо середньовічний фентезійний світ, де телепортація відбувається за посередництвом магії, чи здатне суспільство, в якому весь час відбуваються епідемії на кшталт «чорної смерті» хоча б якось протистояти цій загрозі?
  • Обвал ринку праці. розвиток залізниць призвів до того, що чимало людей почало їздити на сезонні заробітки у досить віддалені міста. З появою телепортів не буде потреби переносити виробництво до інших країн, де рівень заробітної платні набагато нижчий. Китайці та індуси зможуть продовжувати жити та кожного ранку прокидатися у своїй країні і при цьому кожного дня ходити на роботу на завод під Берліном або Лондоном. Для економічно менш розвинутих суспільств це безумовний плюс, але для робітників економічно розвинутих держав – катастрофа. Ринок праці вмить виявиться переповненим, європейських робітників ніхто не найматиме на роботу, а їхній рівень життя миттєво впаде. Це призведе до ще більшої ненависті до мігрантів, піднесення право радикальних ідей, нападів на заводи та вбивств іноземних робітників, і, звичайно, спроб знищити телепорти, як свого часу в Англії мануфактурні робітники нищили машини в часи індустріальної революції.
  • Обвал ринку нерухомості. – Якщо за одну секунду ти можеш переміститися в будь-яку точку планети, які різниця, де ти живеш, у місті чи в селі? Тоді навіщо платити великі гроші за квартиру в Києві, якщо за ту ж саму суму ти можеш побудувати будинок де-небудь у лісі? А отже ціна на квартири в містах суттєво впаде, від чого суттєво збідніють їхні власники. Цей процес деякий час може штучно стримуватися ціною на переміщення, але це не триватиме довго, оскільки виграш підприємців від переміщення дешевої робочої сили є набагато вигіднішим за стримування від падіння ринку нерухомості. Робітники ж не можуть багато платити за свої телепортації.
  • Крадіжки та контрабанда і тероризм стануть набагато простішими із появою телепортації. Навіть якщо вона відбуватиметься за допомогою спеціальних приладів, можна буде придбати собі незареєстровані термінали на чорному ринку, щоби переміщувати товари на секретні  склади. В разі якщо ви вирішили когось пограбувати або вбити у ліжку, можна «хакнути» домашній термінал жертви, і опинитися у неї вдома. Коли ж ви терорист, ви просто можете телепортувати бомбу у потрібне вам місце і потирати ручки.
  • Держави цілком можуть зникнути, оскільки слідкувати за кордонами, легальними та нелегальними переміщеннями буде неможливо. Коли весь світ об’єднається в одну економіку, неможливо також буде регулювати національні валюти. Все це підштовхуватиме до швидкої глобалізації.
  • Населення стрімко зростатиме, оскільки житлова площа суттєво подешевшає, а цей стримуючий фактор є одним з основних для обмеження кількості дітей, при цьому рівень життя робітників бідних країн суттєво зросте, а саме в їхньому середовищі прослідковується найвищий рівень народжуваності.
  • Міста помруть. Виробництво та місце проживання економічно вигідніше буде винести у слабко заселені регіоні. Це призведе до покращення життя рядової людини, але частково може уповільнити розвиток цивілізації, який пришвидшується завдяки розподілу праці та обміну ідей внаслідок скупчення людей в одному місці і в один час. Замість міст можуть виникнути платформи для розваг, навчання, знайомств, які можуть бути відірвані один від одного в просторі. Спочатку цю функцію намагатимуться виконувати міста, але економічна доцільність виштовхуватиме ці платформи за їхні межі.
  • Закомплексованих людей стане більше, оскільки виникне можливість уникати прямих контактів з іншими людьми взагалі (коли хтось працює он-лайн та живе у пустелі, а в наслідок відсутності міст, йому нікуди піти, щоби знайти собі компанію).
  • Найбільш високооплачуваними та затребуваними професіями стануть лікар і програміст. Гуманітаристика зазнає суттєвого удару одразу після винайдення телепорту через мовний поріг, але згодом, через кілька сотень років, вона зазнає небувалого піднесення, коли мовні кордони зникнуть і постане єдина (або 2 чи 3) найбільш розповсюджена мова, яку розумітимуть всі мешканці планети. Чи варто говорити, що без роботи залишаться, в першу чергу, працівники транспортної сфери (водії, машиністи) та поштарі?
  • Через кілька тисяч років, коли населення Землі нарешті заполонить свій резервуар, почнеться колонізація інших планет Сонячної системи, але не раніше. Жити на Землі значно зручніше, приємніше і дешевше ніж на планеті без атмосфери або з агресивною атмосферою. Для чого ж це робити, коли немає нагальної потреби? Швидше за все, відвідування інших планет існуватиме у формі туризму. Через кілька сотень років після винайдення телепорту на інших планетах можуть з’явитися окремі хутори відлюдників та келії космічних монахів, які і стануть першопоселеннями.
  • У світі телепортів існуватимуть консерватори, які не визнаватимуть їх використання, та ходитимуть пішки або на застарілих видах транспорту. Згодом це може розвинутися у специфічну секту, яка наділятиме сакральним змістом паломництво та час витрачений на рефлексії протягом подорожей. Вони з презирством споглядатимуть на модерних людей та відчуватимуть себе духовно вищими за них. Їхні комуни траплятимуться у руїнах покинутих міст.

Безперечно, наведений вище перелік проблем та сценаріїв розвитку суспільства, викликаних винайденням телепорту, не є повним та ідеальним. Його можна доповнити додатковими компонентами, поступовістю їх запровадження на різних етапах. Тим не менше, на мій погляд, він цілком вірогідний та не розкритий у фантастиці. До того ж, із нього видно, що суспільство, де існує телепортація, докорінно відрізнятиметься від того, до якого ми звикли.