Статті‎ > ‎

Кілька слів про роман «Темна синя вода. Джерело». Розмова з автором

Святослав Чирук

Кілька слів про роман «Темна синя вода. Джерело»

Розмова з автором

    Письменника-фантаста Радія Радутного ми знаємо як автора численних романів так званої «бойової» фантастики. Серед них: «Три життя про запас», «Важка чоловіча робота», «Три тисячі смертей», «Металом об метал». Активний член українського фендому, Радій Радутний був редактором першого україномовного журналу фантастики «Український фантастичний оглядач» («УФО»), (останній номер вийшов у 2012 р.), просував власний Інтернет проект з популяризації української фантастики в англомовному середовищі. У 2016 р. у видавництві «Фоліо» письменник знов вийшов на літературну сцену, до того ж у дещо незвичному амплуа. Роман «Темна синя вода. Джерело» можна охарактеризувати як альтернативну історію. Іще до публікації фантастичний твір переміг у літературному конкурсі від «Мамаєвої слободи» – «Козацька балачка». Формально книга позиціонується не як фантастика, а, швидше, як історична проза, проте є фантастичною за своєю суттю. На полях Львівського форуму видавців ми поспілкувались з автором про цей роман та подальші плани.



Це ваша перша презентація цієї книги?

Так, цієї перша. Це перша партія взагалі. Презентаційна, так би мовити. Ще навіть наклад до кінця не надрукували. Годину тому привезли перші 10 екземплярів.

Де плануєте наступні презентації?

Це залежить від видавництва.

Чому саме альтернативна історія?

Не знаю, чи це альтернативна історія, чи ні… Нехай літературознавці читають і класифікують так як хочуть. Моя справа написати.

Ви раніше писали бойову фантастику. Чи маються її елементи і в цьому романі?

Так, має місце. Сцени жорстокості, насильства, щоправда сексу тут нема.

Є така думка, що для української альтернативки взагалі не властиві потраплянці. Чи це так?

Перевіримо написанням цього роману і подивимося. Я не знаю, які перспективи, чи буде воно користуватися попитом…

Часто потраплянці намагаються змінити щось у романі. У вас також?

Намагаються. Але я не скажу, чи вийде в них, чи ні. Це перший український роман про подорож у минуле. Поки що у ХІХ ст., але на цьому ми не зупинимося. Видам маленький секрет: рухатимемося далі до ХІІ ст.

Тобто можна сказати, що це початок серії?

Так і є – «Джерело». Це перша книга з трьох, проте на обкладинці цього не зазначено через що мені всі дорікають. Цикл називається «Темна синя вода». Це серія подорожей.

У подальших книгах ви все далі і далі будете заглиблюватися в минуле?

Якщо мене вчасно не зупинять, то так.

Вже маються якісь напрацювання? Чи підготували другий та третій том?

Так. На половину готова друга книга. Маються нотатки і на третю. Друга книга називається «Ручай», а третя чи то «Річка» чи то «Гирло», підзабув. Назви розраховані на те, щоби відчувалось зростання. Що буде далі, поки що не знаю.

Чи збираєтесь тримати темп, видавати по книжці на рік?

Хтозна. Постараємося, але я б не став обіцяти. Буду намагатися, але гарантії дати не можу.

Успіхів вам у цьому!



P.S. Слід зауважити, що альтернативна історія – один із піджанрів фантастики, в якому активно працювали та продовжують працювати українські автори. Можна говорити, що в ньому почав вибудовуватися певний канон, однією з ознак якого є відсутність т.зв. «потраплянців». Книга Радія Радутного його ламає. До цього в українській альтернативці «потраплянці» зустрічалися лише в романах Костянтина Матвієнко.


Анотація

Радутний Р. «Темна синя вода. Джерело» : Роман / Р. Радутний. - Х.: Фоліо, 2016. – 288 с. ISBN: 978-966-03-7635-9

Це перший роман із серії подорожей в минуле України, присвячений пригодам головного героя, нашого співвітчизника, в Києві початку XX і кінця XVIII століття. Уявіть собі, що ви опинилися в ситуації, з якої немає виходу. Якщо вам загрожує смерть, і її неможливо уникнути. Що на вас чекає не найманий вбивця, від якого можна втекти або захиститись, а дещо грізне та невідворотне — сама доля. Уявіть собі, що хтось таки запропонував спосіб урятуватися, але він мало чим відрізняється від самої смерті. Уявіть собі, що ви йдете до мети, прориваєтеся з погонями та боями, мандруючи в часі та просторі, бачите світ таким, яким він був задовго до вашого народження, спілкуєтесь з людьми, що померли десятки і сотні років тому. Так, це перший український роман про втечу у минуле, причому не з метою подивитись — а з метою дещо змінити. Так, на читача очікує ціла серія неймовірних пригод. Так, не обійдеться без романтики, інтриг, зради і розчарування. Але якби вам запропонували таку подорож, то невже б ви відмовилися?