Статті‎ > ‎

Мінікон на «Форумі видавців» у Львові

Текст та фото: Святослав Чирук, Ія Новицька


 

Мінікон на «Форумі видавців» у Львові



    Буквально кілька днів тому відгримів масштабний всеукраїнський фестиваль – «Форум видавців» у Львові. «Форум» вже давно не зводиться до суто ярмаркової складової, а є повноцінним книжковим фестивалем, протягом якого відбувається багато цікавих літературних заходів. Повною мірою це стосувалося і фантастичного напрямку, який отримав деякі риси конвенту.


    Фантастика і конвент – речі тісно поєднані. На конвентах у фенів є можливості обговорити улюблені книги, зустрітися з авторами, дізнатися новинки і ще дуже і дуже багато чого. Фантастичних конвентів в Україні наразі не вистачає, проте великі книжкові фестивалі, такі як «Форум видавців» у Львові, помітно згладжують ситуацію, надаючи майданчики для обговорення фантастики.  Не став виключенням і 2017 рік. На цьогорічному «Форумі» відбулось близько 120 заходів так чи інакше пов’язаних із цим «нереалістичним жанром»: презентації книг, автограф-сесії, майстер-класи, лекції та дискусії за участю знакових постатей.


    Серед найбільш знакових фантастичних подій «Форуму» варто відзначити: презентацію книг Террі Пратчетта, а також окремі заходи з презентації новинок української фантастики та нових перекладів фантастики. Зокрема, одним із приємних для української літератури висновків стало визнання, що на сьогоднішній день українською мовою вже перекладено «перший ешелон» класичних творів. Ще кілька років тому про це можна було тільки мріяти (а ще раніше – навіть і не мріяти), адже нашим колективним надбанням вони стали саме за останній час.


    Вельми потішило зростання кількості заходів, присвячених коміксам. В українській комікс індустрії відчуваються титанічні зсуви і «Форум видавців» став лакмусовим папірцем цих процесів – якщо раніше заході, присвячені коміксам, були лише одиничними вкрапленнями у загальну програму, то тепер вони представляли окремий кластер фестивалю. Відвідувачів знайомили із тим, як створюються комікси, як це було на презентації графічного роману Флікса і Кісселя "Мюнхгаузен. Правда про неправду", розповідали про мистецтво коміксу, і чому до нього не варто ставитися зверхньо як до «низької» культури, а також потішили планами на майбутнє. Особливо амбітними планами поділилися творці українського коміксу «Воля». Так, видавці збираються вже навесні 2018 р. презентувати другий том альтернативно-історичної епопеї, присвяченої часам української революції початку ХХ ст., та активно приглядаються до дитячої аудиторії, готуючись представити дитячу версію проекту «Воля» - «Пригоди професора Вернадського», а також серію коміксів про хом’ячків у світі, схожому на Київську Русь.

    Не менш оптимістично налаштовані і видавці культових перекладних коміксів. Видавництво «Рідна мова» в особі куратора проекту – Марії Шагурі, анонсувало початок співпраці з «Vertigo». Першою ластівкою стане комікс «The Sandman», який має вийти вже цього року, орієнтовно у жовтні-листопаді. За місяць має вийти «Суд Сов», перед прем’єрою «Ліги Справедливості» - комікс «Ліга Справедливості – 2», до кінця року «Загін Самогубців – 2», а вже навесні нам обіцяли вихід «Вартових» («Хранителів»).


    Як завжди, велелюдністю відзначилась презентація чергового роману Макса Кідрука «Не озирайся і мовчи». Прикметно, що захід відвідало багато людей із різних куточків України, які становили не менше половини аудиторії. Любителям фантастики презентація принесла не надто втішні новини – автор заявив, що зрозумів, наскільки «нудною» для читачів є наукова база його романів і вирішив у подальшому приділяти більше уваги не цим аспектам, а життєвим проблемам. Значною мірою це вже розкрито у романі «Не озирайся і мовчи».


    На жаль, цьогорічний «Форум видавців» відзначився неприємною ситуацією, пов’язаною не із організацією заходів чи видавничої справи, а, швидше, із суспільними настроями – ультраправі активісти виступили з погрозами на адресу видавців «Нейроманта», щоправда, через іншу книгу. На заходах зі своєю участю письменник-фантаст Володимир Єшкілєв вельми критично висловлювався щодо нещодавніх подій в Івано-Франківську, коли радикальні консерватори зірвали спорудження кованої фігури, присвяченої романам письменниці-фантаста – Наталії Щерби. Активісти звинуватили авторку у пропаганді «відверто антихристиянських, магічних, окультних ідей».


    Попри те, що заходи проходили в різних локаціях – це не завадило відчути, як вони міцно поєднані між собою. Іноді відчувався вплив однієї дискусії на іншу, як, приміром, «А що, якби?». Світи альтернативної історії» та «Творення нових міфів засобами літератури» на «Субцивілізаційна література - книжки, що фіксують час та формують світогляд», що було помітно за ходом думок спікерів, які приймали у них участь. Самі локації були вдало підібрані і надихали на творчість.


    Загалом же тональність була доволі піднесеною – український фантастичний ринок розширюється, пропонує читачам все більший і більший вибір перекладів шедеврів класиків та сучасних майстрів фантастики, що створює передумови для визрівання власної якісної та цікавої фантастичної літератури, а це, як зазначили на одному із заходів, «і є нашою кінцевою метою». Хочеться сподіватися, що ця тенденція згодом лише продовжуватиметься.