Статті‎ > ‎

Двадцять п’ять найгарячіших фанатських теорій «Пісні Льоду та Полум’я»


Ія Новицька

Двадцять п’ять найгарячіших фанатських теорій 
«Пісні Льоду та Полум’я»


Нещодавно стартував новий сезон «Гри престолів». Тепер Дім Серіальників може починати спойлерити Дому Книжників, який вже зачекався на продовження канону історії від Дж. Мартіна. Але книжковий всесвіт значно ширше. Окрім «Пісні» до нього входять три повісті про Дункана і Егга (книга «Лицар семи королівств»), готується до друку (вже роки три як готується і невідомо скільки ще готуватиметься) четверта повість – «Вінтерфелльські вовчиці»). Також можна знайти у неофіційному поки що російському перекладі приквели «Принцеса і королева» та «Принц-негідник, брат короля», які більше схожі не на завершені оповідання, а на заготівку-чернетку не менш епічної історії. Мартін написав їх, готуючи енциклопедію Вестероса. Обидва твори переповідають перебіг подій під час братовбивчої війни Таргарієнів (що отримала назву «Танець з драконами»), у якій було вбито майже всіх літаючих зміїв. Заслуговує на увагу й «Довідник Світу Льоду та полум’я», де можна подивитися на родинні дерева Великих Домів, а також почитати історію Вестеросу.

Та поки Мартін пише, фанати розважають себе пошуком у книгах прихованих натяків на подальший розвиток подій. «Клуб любителів україномовної фантастики» перечитав фанатські теорії та вибрав для вас найбільш вірогідні, несподівані та дивакуваті. Подальший текст може містити спойлери (а може й не містити – хто знає). Отож, ви попереджені, заінтриговані – то приємного читання!

 



1. Батьки Джона Сноу.

Беззаперечно, чи не найцікавішою інтригою є походження одного з головних героїв – Джона Сноу. Фанати зламали тисячі списів, доводячи істинність своїх тверджень один одному, оскільки щодо батьків найвідомішого бастарда існує з десяток різних теорій.

З таємниці походження хлопця стібнеться навіть пан Мартін, бо як ще можна пояснити фразу: «Нічого ти не знаєш, Джон Сноу», яка постійно повоюється різними персонажами? В останню зустріч Джона і Неда Старка той обіцяє розповісти хлопцю про батьків наступного разу, і в цьому теж є елемент злої іронії. Отож, що міг би розповісти Нед, якщо б ця зустріч відбулася?

R + L = J. Найпопулярнішою та найвірогіднійшою з точки зору автора статті є теорія, в якій батьками Джона виступають сестра Неда Старка – Ліанна та її викрадач – Рейєгар Таргарієн. Судіть самі: відомо, що Рейєгар утримував Ліану близько року. Коли до неї прорвався Нед Старк, він знайшов сестру на «кровавому ложі» (важкі пологи?) і дав їй якусь таємну обіцянку. А потім повернувся додому з немовлям, якого представив як свого бастарда Джона. У видіннях Дейєнеріс була Стіна, на якій розквітла блакитна троянда, що традиційно асоціювалися з Ліанною. Ця теорія автоматично робить Джона драконом, спадкоємцем залізного трону (?) і Обраним, на честь якого цикл і називається «Пісня льоду і полум’я».

Ліанна Старк + *noname*. У книзі підкреслюється, що Джон має фамільну старкову зовнішність, що все ж натякає на його кровний зв'язок з Домом Старків. У якості чоловіка Ліанни фігурують різні персонажі: її друг дитинства – Хоуленд Рід (батько Міри і Жойєна), Роберт Баратеон (встиг до весілля), лицарі з особистої охорони Рейєгара тощо.

Ешара Дейн + *noname*. У книзі фігурує цікавий персонаж з волошковими очима, як у Таргарієнів – Ешара з Дому Дейнів. Відомо, що її брат був одним з охоронців Ліанни, якого вбили, коли Нед проривався до сестри. Відомо, що Нед, як справжній лицар, відвіз тіло сіра Дейна у родовий замок і пробув там деякий час. Також ходять чутки, що ще до повстання Баратеона Нед був закоханий у Ешару Дейн. За іншою версією Ешара була зґвалтована Бендженом Старком, через що той і був відправлений до Нічної Варти. Цікаво, що після від’їзду Неда Старка Ешара покінчила життя самогубством, але тіло так і не знайшли. Наразі у книзі діє персонаж, схожий на неї – септа Лемора з оточення Юного Грифа.

 



2. Брієнна і Ходор – родичі?


Обидва персонажі відрізняються великим зростом та фізичною силою. Можливо, їх спільним пращуром був сір Дункан Високий (головний герой оповідань-приквелів про Дункана і Егга). У книзі розповідається, як маленька Брієнна у зброярні батька натрапила на старенький щит, на якому намальовано дерево і зірку. У той же час в’яз та падаюча зірка були гербом Дункана, вперше намальованим на щиті. У видіннях Брана була молода дівчина, в якій він упізнав бабцю Ходора – стару Нен. Дівчина стала навшпиньки, щоб поцілувати хлопця, що був значно вищим за неї. Четверта (неопублікована) повість про Дунакана і Егга називається «Вінтерфальскі вовчиці» і розповідає про їх пригоди на півночі. Можливо, в ній знайшлося місце любовній історії про появу на світ Ходора, хто знає?




 3. Манс Розбійник – 

Рейєгар Таргарієн?


Версія маловірогідна, але цікава. Манс, хоча й відрізняється від Рейєгара зовнішністю, дуже схожий характером. Його описують, як харизматичного лідера, котрий полюбляє грати на музичних інструментах. Хоча біографія Манса відома – він змалку ріс серед Нічної Варти, а потім дезертирував за Стіну, - у світі, створеному Мартіном, герої можуть змінювати зовнішність різними шляхами. Тіло Рейєгара не знайшли. До того ж Манс взяв собі прозвисько «Розбійник» - ориг. – «Rayder», що співзвучно з Рейєгар.

 



4. Кхал Дрого повернеться?


У «Пісні Льоду та полум’я» великої ролі набувають віщування і видіння. Фактично, всі вони виконуються, хоча й у дуже символічний спосіб. Дейєнеріс було передбачено, що її кхал повернеться: «Коли сонце зійде на заході і зайде на сході, коли висохнуть моря і вітер понесе гори, наче листя, коли твоє єство народить живе дитя». У книзі передбачення потроху виконується – принц Квентін з Дому Мартеллів (в якого сонце на гербі), народжений на сході, помандрував на захід, де й загинув; у книзі є локація – Дотракійське трав’яне море – наразі трави в ньому сохнуть напередодні зими; під «горами», що летять по вітру, можуть матися на увазі Міеринські піраміди панів, котрі Дейєнеріс спалила та зруйнувала. Залишився останній елемент пророцтва – завагітніти та народити дитину.


 


5. Хто такий валонкар?


Пророцтва отримала не тільки Дейєнеріс, але й Серсея. Дівчинкою їй передбачили чоловіка-короля та трьох дітей, котрих вона хоронитиме («золотом будуть їх корони, золотом будуть савани їх»), а потім «прийде валонкар і видавить з неї життя». Під «валонкаром» розумівся молодший брат (одна з причин ненависті Серсеї до Тіріона), але потім автор надав більш точний переклад з валірійської – «молодша кров». Фактично, вбивцею Серсеї може бути будь-який кровний родич – Томмен, Лансель, навіть Джейме (хоч вони і близнюки, Джейме молодший). Фанати йдуть ще далі і на роль «молодшої крові» пропонують Арію у масці, народне повстання тощо.

 



6. Скільки Таргарієнів залишилося «у грі»?


Мабуть, це третє за популярністю питання (після батьків Джона Сноу та особистості Азор Ахая), котрим задаються фанати. Спочатку здавалося, що на момент початку розповіді Таргарієни майже повністю винищені – в живих залишилося двійко сиблінгів – Дейєнеріс і Візеріс, а потім лише Дейєнеріс. Але чим далі, тим більше стає очевидно, що це не так.

Спочатку мейстер Еймон зізнається Джону, що він також дракон, хоча його роль у розповіді виявляється короткою.

Потім Бран знаходить «триокого крука», котрим, практично без сумніву є Брінден Ріверс – бастард Таргарієнів. По-перше, варг має характерну зовнішність (альбінос з родимою плямою у формі крука та відсутність одного ока), по-друге, схожу магічну силу. За книгою, Брінден був майстром над шептунами при дворі, допоки не потрапив у немилість черговому королю. Бріндена кинули до в’язниці. Багато років опісля, коли Еймон Таргарієн відмовився від корони, щоб стати мейстром Нічної Варти, королівська родина влаштувала гучне прощання. На додаток до Еймона на Стіну послали всіх в’язнів з королівської тюрми, так Брінден став братом Нічної Варти, а потім дезертиром і «триоким круком».

Юний Гриф (принц Ейгон) – персонаж, якого наразі немає у серіалі, але він грає вагому роль у книгах. Гриф представлений як син Рейєгара Таргарієна та Елії Дорнійської. Тут, мабуть, варто нагадати, що Рейєгар викрав Ліанну Старк, коли був одружений і мав двох дітей – маленьку дівчинку та новонародженого хлопчика. Після заколоту Елію та її дітей вбив Григор «Гора» Кліган (за що йому й хотів помститися її брат, - принц Оберин Дорнійський). Проте, новонародженого хлопчика в останній момент підмінив Варіс. Більшість фанатів вважають історію Грифа підставою, а самого хлопця лжеТаргарієном. По-перше, Дейєнеріс у видіннях попереджали про «дракона-блазня». По-друге, Гриф може бути не тим, за кого себе видає: він може виявитися нащадком Блекфайра (опального бастарда Таргарієнів, котрий став вигнанцем), сином септи Лемори (яка подорожує разом із ним), сином Ілліріо (друга Варіса, в якого нібито той сховав хлопчика. Ілліріо одного разу говорив про свою покійну дружину, що мала достатньо рідкісну валірійську (таргарієнську) зовнішність). Також є версія, що Юний Гриф виглядає зовсім не як Таргарієн, оскільки він носить рубін, схожий на той, що одягає Мелісандра, щоб змінити свою зовнішність.

Тіріон Ланністер. Так-так, улюбленець читачів і телеглядачів може виявитися «прихованим Таргарієном» та навіть одним з трьох драконових вершників! За книгою Ейріс ІІ Таргарієн пристрасно бажав дружину Тайвіна Ланністера, що могло бути причиною їх конфліктів. Одного разу Тайвін організував у своєму замку лицарський турнір, куди запросив короля. До речі, це був той самий турнір, на якому Серсея потрапила до ворожки і отримала віщування про «валонкара». Що ще відбулося на турнірі – невідомо, але Ейріс і Тайвін після нього сильно посварилися, а десь через рік народився Тіріон. Його каліцтво та смерть породіллі фанати пояснюють безуспішними спробами Тайвіна витруїти чуже дитя протягом вагітності. Слід зазначити, що Тіріон має «занадто світле» як для Ланністерів волосся та очі різного кольору. На думку фанатів, темне око може бути волошковим – ознака королівської крові.

Варіс. Ще одна популярна теорія фанатів відповідає на питання, чому Варіс так стійко ратує за реставрацію Таргарієнів. Про походження євнуха нічого невідомо. Він може виявитися нащадком Блекфайра (оскільки зростав у тих місцях, де переховувався опальний бастард), також невідомо, чи насправді він лисий – можливо, він голиться, щоб не було видно волосся сріблястого кольору (у книзі вже був подібний прецедент – так вчиняв Егг, щоб подорожувати Вестеросом інкогніто)?

Як вже зазначалося, до Таргарієнів також зараховують Джона Сноу і Манса Розбійника.

 



7. Русе Болтон – безсмертний.


Цю чудернацьку теорію чомусь дуже люблять, хоча доказів взагалі немає. Серіальний канон уже її спростував. Стара Нен розповідала, що Король Ночі був колись лордом-командиром Нічної Варти. Одного разу він побачив дівчину за Стіною, наздогнав її, оволодів нею. А потім привів до замку і назвав своєю королевою. Дівчина була мертвою. Потім Короля Ночи з його королевою вибили далеко за Стіну. У казках старої Нен той лорд-командир був Болтоном або Старком. Якщо припустити, що він Болтон – його нащадком може бути Русе, звідси і тяга до садизму та спалення жертв. А сам Русе нібито безсмертний і змінює лічини, вселяючись у своїх синів, саме для цього він тримає поряд садиста Рамсі.

 



8. Куди подівся Бенджен Старк?


Доля дядька Джона Сноу наразі невідома. Останнє, що ми знаємо, – він з розвідниками пішов за Стіну і зник. Фанати вважають, що він потрапив у полон до Білих Ходоків, котрі хочуть за його допомогою пройти крізь Стіну (браму може відкрити тільки жива людина, брат Нічної Варти). За іншою популярною теорією Бенджен сам став Ходоком, але незвичайним, він якось зумів зберегти свідомість. Ним може бути загадковий вершник у капюшоні, котрий допомагає Сему, а потім Брану – Холодні Руки. Найбільш дивною звучить теорія, що Бенджен Старк – це Дааріо Нахаріс, котрий втік зі Стіни до Дейєнеріс в пошуках допомоги проти армії живих мерців. Цією теорією фанати пояснюють рекаст актора у серіалі, коли нового Дааріо підібрали схожим на Бенджена.

 



9. Сюжет «Пісні Льоду та Полум’я» - сон Брана.


Вся ця історія ввижається Брану, поки він лежить без свідомості, скинутий з башти Джейме Ланністером.



 


10. Дракони кам’яні, дракони льодяні.


Світ, в якому живуть дракони, сповнений легенд про них. Хоча Мартін і говорив, що інших драконів у сюжеті не передбачено, фанати настирливо шукають їх сліди. У легендах Вестероса згадуються Льодяні дракони, що складаються з живого льоду з холодними синіми очима та прозорими крилами, крізь які видно зірки. Вони більше за звичайних драконів і видихають не полум’я, а холод, котрий може заморозити все живе за лічені миті.

На Драгонстоуні безліч кам’яних скульптур драконів, вироблених з дивовижною реалістичністю. Мелісандра якось обіцяла Станісу оживити кам’яних драконів – та не вийшло. Дуже цікавий епізод описано у книзі у розділах Брана. Коли спалили Вінтерфелл, він переховувався у крипті, спостерігаючи за подіями очима свого лютововка. Тоді ж він побачив, як над попелищем Вінтерфелла літав гігантський крилатий змій, що дихав вогнем. Враховуючи образність переказу подій очима люто вовка, це могло бути метафорою пожежі. А може й насправді під Вінтерфеллом спав дракон (звідси і гарячи гейзери довкола замка), котрого пробудили різня і вогонь.

У книгах згадуються валірійські артефакти – роги, за допомогою яких підкорювали драконів. Також згадується й «Ріг Зими» - звук якого за легендою знищить Стіну. Фанати вважають, що у Стіну замуровані льодяні дракони, яких розбудить звук рогу, що й призведе до її руйнування.

 



11. Куди йдуть повії?


У серіалі цієї лінії немає, але у книзі вона займає значне місце у думках і мотивації Тіріона. Йдеться про його перше кохання (і першу дружину) – сільську дівчину Тишу. Коли Тайвін дізнався про їх зв'язок, він обставив все так, ніби дівчина була повією і зустрічалася з Тіріоном заради грошей. В покарання за це Тайвін віддав дівчину на потіху своєму війську, а Тіріона змусив дивитися. Кожен з вояків кидав у дівчину монету після зґвалтування. Останнім наругатися над дівчиною Тайвін змусив Тіріона. Потім її кудись відіслали. Напередодні вбивства Тайвіна Тіріон дізнається, що дівчина невинна, це підживлює його ненависть до батька. Коли, націливши арбалет, Тіріон питає Тайвіна, куди він відіслав дівчину, той відповідає: «Куди йдуть всі повії!».

Після того Тіріон у своїй подорожі питає в усіх, куди ж йдуть повії? Фанати вважають у книзі навіть є відповідь – у бордель. У Браавосі в одному з борделів живе «матроська жінка» - повія, яка вимагає у клієнтів побратися, хоч би символічно. Ця дівчина може бути Тишею, яка після пережитого з’їхала з глузду. У повії є донька, що за віком цілком може бути донькою Тіріона.

 



12. Пес живий!


Скоріше за все, Сандор «Пес» Кліган вижив після бійки і наразі подався в монахи. У книзі є епізодичний персонаж – могильник на Тихому острові, куди приїздить Брієнна. Чоловік високого зросту носить капюшон, під яким не видно обличчя, а також припадає на ногу. Його форма одягу свідчить про те, що монахом чоловік став нещодавно. Настоятель розповідає, що він знайшов пораненого Клігана і поховав його. Проте, за словами того ж настоятеля, він і сам помирав для світу, перероджуючись монахом. Тому фанати вважають Сандора живим і чекають на епічну дуель зі старшим братом сіром Григором.

 



13. Пацюк-куховар.


Ця історія в серіалі не розповідається. Один з могутніх лордів Півночі – Віман Мандрерлі перейшов на сторону заколотників Червоного Весілля – Фреєв та Болтонів. Але, судячи з усього, зробив це не з власної волі, а через те, що ті тримали в полоні його нащадка. Мандерлі наразі перебуває у Вінтерфеллі разом з Болтонами та Фреями. Його підозрюють у низці загадкових вбивств Фреєв, котрі, на тлі нестачі харчів, загострюють конфлікт між заколотниками. Найбільш шокуючим злочином, який приписують Мандерлі, є вбивство трьох Фрейєв, котрі вели перемовини про звільнення його сина. За фанатською версією, їх зарізали і подали на весіллі Рамсі Болтона і лжеАрії у пирогах із м’ясом. На користь цієї теорії свідчить те, що пирогів було стільки ж, скільки Фреїв, Мандерлі обіцяв їм зустрітися на весіллі перед тим, як вони загадково зникли, а ще він згадував історію про пацюка-куховара – як у Нічній Варті андальського короля частували м’ясом його ж сина, яке він з’їв з задоволенням, не знаючи, чиє воно.


 


14. Підтверджене пророцтво.


Як ми пам’ятаємо, Серсеї у дитинстві нагадали «валонкара», проте до ворожки у той день дівчинка потрапила не сама. Разом з нею було дві подружки. Одна, злякавшись, одразу втекла, іншій Меггі Жаба наворожила близьку смерть. Незабаром дівчинка впала в колодязь і загинула. Фанати вважають, що зіштовхнула її туди саме Серсея, оскільки вважала, що це допоможе збутися її пророцтву – Серсеї дуже хотілося стати королевою.

 



15. Джон Сноу і Міра Рід – двійнята?


Хто б не народив Джона Сноу, Ліанна Старк, чи ще хтось, чому б, не припустити, що народилося кілька немовлят? – Легко, - скажуть любителі всіляких теорій, - тому в Джона Сноу може бути як мінімум одна сестра. На її місце пророкують Міру Рід. По-перше, дівчина приблизно одного віку з Джоном, по-друге (і цей аргумент на повному серйозі вважається залізним) – у серіалі підібрали акторку з кучерявим, як у Джона, волоссям. По-третє, батько Міри – Хоуленд Рід був з Недом Старком у Башті Радощів, де померла Ліанна. Побачивши двійню, вони могли розділити дітей для їхньої ж безпеки (як Люка і Лею) – Нед забрав хлопчика, назвавши своїм бастардом, Хоуленд міг взяти дівчинку і виростити її як рідну доньку. Тому Міру Рід можна також записати до списку «прихованих Таргарієнів».

 



16. Санса вб’є Мізинця.


В одному з туманних пророцтв «дівчина з отруєними зміями у волоссі вб’є велетня у замку зі снігу». Дівчина, певно, Санса. Змії у волоссі – прикраса, де був яд, яким отруїли Джофрі на його весіллі. Велетнем може бути Мізинець, як це не парадоксально. Його герб – Переспівник, але він його змінив. На першому гербі Бейлішів був Браавоський Титан – велетень. До того ж Мізинця фігурально можна назвати велетнем політичної гри. «Замок зі снігу» - скоріше за все, Вінтерфелл. Хоча, у цього пророцтва існує і альтернативне трактування. Знаходячись у Арренів, Санса виліпила зі снігу міні-Вінтерфелл. Роберт Аррен вирішив зруйнувати замок своєю лялькою, котра у порівнянні з замком була велетенською. Але Санса не дозволила йому це зробити – відібрала ляльку і зламала її (чим не варіант підтвердження пророцтва?).

 



17. Заповіт Робба Старка.


Напередодні Червоного Весілля Робб Старк склав заповіт і передав його на зберігання Хоуленду Ріду. Все вказує на те, що Хоуленд Рід – взагалі одна з ключових фігур у «грі престолів», як Варіс чи Бейліш, але діє поки що за лаштунками. Він - єдиний живий свідок подій у Башті Радощів, до того ж, будучи близьким другом Неда Старка, після повстання Баратеона, жодного разу не відвідував Вінтерфелл, що дуже дивно. Він також відправив своїх дітей, щоб ті допомогли Брану у його подорожі.

Що міг заповісти Робб Старк? Можливо, як Король Півночі, він міг нагородити свого брата Джона прізвищем Старк та правом на Вінтерфелл. Якщо Джон більше не бастард, це відкриває шлях до визнання його і повноцінним Таргарієном (якщо батько таки Рейєгар), а відповідно – він має право претендента на залізний трон.

 



18. Сіріо Форель – Якен Хгар?


У Королівській затоці Арія навчається фехтуванню у загадкового чоловіка, якого за дорученням Неда Старка знайшов для неї Варіс. Сіріо каже, що родом із Браавоса (де знаходиться храм безликих), а його методи навчання віддалено нагадують майбутнє навчання Арії у Чорно-білому домі. Після ув’язнення Неда Старка Сіріо Форель відволікає королівську охорону на себе, даючи змогу Арії втекти. Подальша його доля невідома. Скоріше за все, він потрапив у королівську в’язницю, звідки згодом його з іншими ув’язненими відправили до Нічної Варти. Серед злочинців Арія не зустрічає Сіріо, але знайомиться з Якеном Хгаром, котрий говорить тими ж фразами, що й Сіріо, та звідкілясь знає про Арію дуже багато. Враховуючи те, що Якен – безликий, він може виявитися Сіріо, який змінив лічину. Мета його перебування у Вестеросі невідома, але перед прощанням з Арією він змінює обличчя, а згодом людина з дослівно схожою зовнішністю з’являється у Староместі та просить студента викрасти для себе ключ від усіх дверей Цитаделі. Скоріше за все, студент після цього помирає, а безликий з його обличчям повертається у Цитадель, де знайомиться з Семом Тарлі.

Цікаво також, що в одному з видінь «людина без обличчя стояла на мосту, що хитається, а на плечі в неї сиділа ворона з водоростями на крилах». Фанати вважають, що той самий безликий міг вбити Бейлона Грейджоя на замовлення його брата Еурона (у серіалі Бейлона на мосту вбив особисто Еурон).

 



19. Варіс, Ілліріо та Мандерлі – мерлінги (русалки)?


У світі Мартіна окрім людей є інші розумні раси: Діти Лісу, велетні, Інакші. Але також згадуються і мерлінги. Ще одна божевільна теорія, пояснює, чому всі троє мають таку водянисту фігуру, погані зуби та щодо них постійно вживаються епітети, пов’язані з водою. У Мандрерлі навіть на гербі зображено мерлінга з зеленим волоссям. Інших доказів цій теорії немає, та й до чого вона у сюжеті книги – незрозуміло.

 



20. Азор Ахай, обіцяний принц, останній герой.


Вестеросом ходить як мінімум три легенди про Обраного, котрий має битися з Інакшими, щоб зупинити настання Вічної ночі.

Азор Ахай. Колись давно Інакщі вже намагалися захопити світ. Тоді їм протистояв обраний – Азор Ахай. Він викував легендарний меч, але зміг загартувати його лише з третьої спроби. Першого разу він опустив меч у воду – і меч тріснув. Другого разу він вбив найсильнішого лева і опустив меч у його гарячу кров – меч тріснув. Третього разу він покликав свою кохану – Нісу Нісу і встромив меч у її серце. Тільки тоді, він створив дивовижний артефакт, який, увібравши частинку душі Ніси Ніси, палав вогнем. За легендою Азор Ахай відродиться після довгого літа, серед солі і диму, коли зірки проллють кров. Він пробудить драконів із каменя для останньої битви зі злом. Якщо він програє – настане Вічна Ніч, якщо переможе – вічне Літо, а всі, хто бився на його боці, відродяться. Мелісандра вважала Станіса Азор Ахаєм, але потім, коли просила вогонь показати їй Азор Ахая, полум’я чомусь показувало тільки Джона Сноу.

Обіцяний принц. Королю Джейхейрісу ІІ (діду Дейєнеріс) напророкували, що серед його нащадків буде Обраний, через що король одружив своїх дітей один з одним проти їх волі. Таргарієни вірили у це пророцтво, багато в чому схоже на прихід Азор Ахая. Принц Рейєгар вважав обраним себе, але потім змінив свою думку, вирішивши, що обраним має бути його син. Мейстер Еймон наголошував на неправильній трактовці пророцтва, оскільки дракони не мають статі, «обіцяний принц» може бути жінкою.

Останній герой. У цій версії пророцтва Обраний не мав чудо-меча, а для перемоги над Інакшими йому довелося пройти довгий шлях у пошуках Дітей Лісу. Останні поділилися з ним обсидіановою зброєю, що вбивала Інакших так само, як і вогняний меч Азор Ахая у інших пророцтвах.

Серед фанатських теорій найбільше на роль Обраного підходять Дейєнеріс Таргарієн та Джон Сноу. Дейєнеріс переродилася на похоронному вогнище Дрого, якого оплакував кхаласар. Тоді ж у небі з’явилася червона «кривава» комета (серед солі і попелу, коли зірки пролили кров) та з «кам’яних» яєць пробудила драконів. Джон Сноу переродився на Стіні, після зради братів. За книгою, дехто колов його кинджалом зі сльозами на очах, його рани димілися на холоді, а велетень Вун Вун напередодні розчавив одного з лицарів із зірками на плащі (своєрідний варіант трактування про сіль, дим та криваві зірки). Драконів з каменя Джон не пробуджував. Легендарного диво-меча ані він, ані Дейєнеріс поки що не мають. Слід сказати, що у книзі постійно повторюється фраза «дракон має три голови», тобто Обраних з роду Таргарієнів теоретично має бути троє (як і драконів, на яких вони літатимуть). Третя складова пророцтва наразі найменше зрозуміла. Це має бути хтось з нащадків Джейхейріса ІІ (теоретично це може бути Рейєгар, Тіріон, Міра, Юний Гриф – хто завгодно!) – все залежить від фантазії пана Мартіна.

 



21. Місандея – безлика?


За книгою Місандея – зовсім маленька дівчинка, що знає безліч мов та поводиться як доросла. Фанати припускають, що за зовнішністю дитини ховається дорослий безликий, що шпигує за діяльністю Дейєнеріс.

 




22. Нащадки Теона Грейджоя.


Якщо в книзі не зовсім було зрозуміло, чи кастрував Рамсі Теона, серіал чітко відповів на це питання. Але, згадаймо, за яких обставин Теон повертався додому. На кораблі він переспав з донькою капітана, котра, як декілька разів підкреслюється, була незайманою. Цей момент показали і в серіалі, що дає підстави припустити: у Теона може бути нащадок – майбутній претендент на володарювання Залізними островами (чому б ні?).

 



23. Всі шляхи ведуть до Ашая.


Ашай – край тіней, де панує культ Рглора. Звідти, вірогідно, пішла легенда про Азор Ахая. З Ашаю походить Мелісандра, якщо вірити її офіціальній історії. Дейєнеріс кличе до Ашая Куейта («щоб пізнати світло, треба пройти крізь тінь»), бо там на неї чекає «істина». До Ашаю могли переправити дитя Дейєнеріс (за однією з фанатських теорій вона таки народила сина, а не мертву тварину з лускою. Фанати підозрюють, що Джорах співпрацює з Ашаєм, тому й не зарубав мечем Міррі Маз Дуур під час темного обряду з Дейєнеріс).

 



24. Строкатий блазень.


У книзі Ширен Баратеон товаришує з божевільним блазнем на ім’я Строкач. Блазень постійно несе якусь нісенітницю, але в ній можна розгледіти символічні передбачення майбутнього. Так, він, хоча й у символічній формі, передбачив появу драконів, Червоне весілля, отруєння Джоффрі тощо. Видіння Строкача настільки символічні, що розгадати їх можна, зазвичай, тільки постфактум. Цікаво, що Мелісандра, побачивши Строкача, сказала: «Цей блазень небезпечний. Я багато разів бачила його у полум’ї. Навколо нього танцювали черепи, а його губи були червоними від крові».

 



25. Старки – алюзія на Семерих.


У книгах Мартіна число «7» має сакральний зміст – 7 книжок циклу, 7 богів, 7 Старків. Між останніми можна знайти паралелі в образах і поведінці. Так, Нед Старк – Батько, Кейтлін – Мати, Робб – Воїн, Санса – Діва, Арія – Невідомий (бог смерті), Бран – Стариця (богиня мудрості і віщувань), Рікон тоді – Коваль (адже, на думку фанатів, саме він має «полагодити» чи відновити династію Старків на престолі Вінтерфеллу).

 

    А поки книга ще не вийшла, нам залишається тільки дивитися серіал та будувати нові теорії. Сам Мартін казав, що серед несчисельної кількості фанатських здогадок є правильні, він зустрічав навіть канонічну кінцівку циклу (приблизно такою, як він задумав). Але яка з цієї купи теорій вірна – піди розберися! Отож, читаємо та робимо спробу здогадатися.