Статті‎ > ‎

Книжковий космос: фестиваль «Book space» у Дніпрі


Книжковий космос: фестиваль «Book space» у Дніпрі


Минулими вихідними у Дніпрі пройшов великий книжковий фестиваль із космонавтом на логотипі. Зголоднілі за книжками містяни та мешканці області кинулися купувати літературу: ще б пак – адже подібних заходів не було у Дніпрі років 15! Та й попередник запам’ятався місцем проведення на околиці й млявою програмою у робочий час у будні. Тож для тих, хто не їздить до Києва, Львова чи навіть до Запоріжжя, побачене було святом літератури.


Можна похвалити організаторів за сміливість і за доведення справи до кінця (адже книгарень у місті мало, та й їхній асортимент доволі бідний порівнянно з тим, що виходить друком). У той час, як книжкові фестивалі дедалі частіше проводяться у різних куточках України, особливо приємно, що традиція поширилася й на місто-мільйонник на Дніпрі. За нашими спостереженнями добре розходилася дитяча та історична література, а також класика.

А от любителям паперової фантастики сильно не пощастило. Майже всі основні гравці з найсмачнішими новинками захід проігнорували. Стенд «Астролябії» стояв порожнім (фанати Дукая та Толкіна сумують), «КСД» не доїхали (прощавайте, Кінг та Аберкромбі ), «Видавництва Жупанського» взагалі не було у програмці (Воттс та Лавкрафт – не для Дніпрян), так само, як і «КМ-Букс» (Мартін, за що?), «НК-Богдан» привезли з собою дуууже маленьку частину від усього того, що видали останнім часом. А ще не було коміксів! І за це особливо прикро, бо в нашій комікс-індустрії зараз підйом, виходить майже 100 коміксів на рік, й українські мальописи просто зобов’язані бути на великих книжкових фестах у різних регіонах країни (на фестивалі була представлена тільки «Наша ідея», що друкує дитячі комікси, та цього вкрай мало).

Місце проведення фестивалю одночасно прикольне і спірне. Павільйони для торгівлі книжками зробили у парку біля обладміністрації, а сама ОДА прийняла більшість презентацій (це виглядало дуже дивно: письменники у залах з держсимволікою та килимами).  З іншого боку, ОДА знаходиться не зовсім у центрі, тож знайти фестиваль для немісцевих було ще тим квестом. На фудкорті продавали пиво та різні алкогольні коктейлі.


Організація фестивалю, в цілому, була нормальною. Волонтери старалися, хоч їх не завжди вистачало. Вхід був вільний, але не передбачено браслетів чи ще якихось способів порахувати відвідуваність. Із мінусів: дуже невдало розташували вказівники з назвою локацій (наприклад, в ОДА один із них причаївся у приміщенні через залу засідань за колоною). Та й програмки з картою у суботу вранці були тільки на третьому поверсі ОДА в закутку, куди ми натрапили випадково. На заходах не було фотографів (що дуже незвично у порівнянні з іншими фестами, де на кожну презентацію забігала людина з професійною камерою зробити пару знімків). Відвідуваність презентацій, на яких ми встигли побувати, була дуже різною: від 15 до 60-70 осіб, що співставно з подібними заходами у тому ж Запоріжжі. В цілому, «Book Space» є куди рости, але він набагато краще, ніж узагалі нічого.

Програма з фантастики на фестивалі викликала жвавий інтерес у відвідувачів. Зали були заповнені, і це дуже приємно. До Дніпра приїхали фантасти Володимир Арєнєв, Олександр Михед та Марія Галіна (і не приїхали з різних причин Наталя Матолінець та Євген Лір). Володимир Арєнєв розповів про підліткову літературу та провів майстер-клас із порадами письменнику-початківцю. Виявилося, що проблема, як видатися молодому автору в Україні, доволі болюча, тому аудиторія збиралася сидіти до пізнього вечора, сиплючи все новими питаннями.

З місцевих фантастів ми встигли послухати письменників та перекладачів Віталія Кривоноса та Сергія Легезу. Зокрема, пан Віталій розповів, як перекладав магічний реалізм «Дитя землі», що міг називатися «Блакитний песець», але воно якось не гарно звучить, а Сергій Легеза прочитав дуже прикольну лекцію про світ Дж. Толкіна та про те, як «Володар перснів» змінив життя не одного покоління фендому. Було дуже інформативно і цікаво.