Статті‎ > ‎

У космосі ніхто не почує, що тобі спекотно: фестиваль BookSpace-2019 у Дніпрі

У космосі ніхто не почує, що тобі спекотно:

фестиваль BookSpace-2019 у Дніпрі

Наприкінці червня у Дніпрі пройшов великий книжковий фестиваль Bookspace. Намети з книжками і сценами розташовані на набережній – улюбленому місці прогулянок дніпрян. Тут треба сказати, що в усьому місті немає достатньо великої локації, аби приймати такий захід, тож організаторам доводиться викручуватися (минулого року, наприклад, фест проводили під обладміністрацією і в ній). Провести захід на набережній, з одного боку – добре, бо його відвідають більше випадкових людей, що проходили повз, з іншого – це не зовсім цільова аудиторія книжкових фестивалів (люди не звиклі, деякі лякалися україномовних книжок).


Головним мінусом цьогорічного фестивалю стала спека. У наметах не було кондиціонерів, зате були шпаринки зверху і з боків, куди нещадно лупило літнє сонце. Дуже дісталося сценам і глядачам, бо коли на стільці попадали прямі сонячні промені, фізично знаходитися там було неможливо. Через це деякі заходи пройшли малолюдно: народ сідав послухати і через кілька хвилин тікав. Найбільш уперті збивалися групками постояти в тіні, але тих, що пішли геть, було більше. А особливо не позаздриш у цій ситуації аніматорам у костюмах космонавтів і продавцям. Їм доводиться працювати у цій задусі цілий день, а якщо ятка продавців потрапляла під сонце – це взагалі повний пеклик.

Головним здобутком фестивалю став намет із коміксами, який організатори охрестили «Павільйон із картинками». У місті-мільйоннику є величезна проблема з їхнім розповсюдженням, а те, що можна нарити в книгарнях, не складає й третини від привезеного на фестиваль. Свої стенди мали видавництва «Вовкулака», «UA Comics», «ДІПА», авторка НФ-самвидаву «Фаетон» Марія Ланцута, і кілька незалежних художників, зокрема, був представлений журнал «Mio Manga». Деякі великі видавництва мали дубль-стенди у книжковому павільйоні, деякі, типу «Видавництва» , мали стенди тільки у книжковому наметі. Чому так – таємниця, покрита мороком. Деяким місцевим, які не слідкують за ринком коміксів, здалося, що вибір занадто маленький, й вони дуже дивувалися, коли їм казали, що буквально кілька років тому й цього не було. І взагалі майже нічого не було.

У суботу 22 червня коміксисти провели цікаву дискусію про комікси у фантастиці, зокрема, говорили, чи варто вважати супергероїку фантастикою, чи вона стоїть десь окремо, а також згадали, що останнім часом виходить мало коміксів про козаків (але натякнули, що 2020 рік це виправить).


Головну програму з фантастики цього року зробило молоде видавництво «Дім химер», яке привезло на фестиваль великий десант молодих авторів і влаштовувало їхні презентації щодня. Були також заходи за участі фантастки Світлани Тараторіної, яка представила свій нашумілий роман «Лазарус», а також розповіла про збірку короткої прози в дусі По та про польську альтернативну історію «Крига» Я. Дукая. На фестиваль також приїхав фантаст Олександр Завара, щоби представити свою новинку – «Гелтер Скелтер». Автор розповів, що його герої студенти з гуртожитку, які сидять у фейсбуці (за що йому дорікали на нереалістичність, бо молодь зараз гуртується в інстаграмі), а ще його герої – не дуже хороші люди, які вкінці отримують по заслугах. Багато фантастичних заходів пройшли за участю дніпровського фантаста та перекладача Сергія Легези, який виступав як спікером, так і модератором.