Наш Клуб‎ > ‎Новини‎ > ‎

Відгук на книгу О.Дмитровського "Втрачені дні"

опубліковано 11 серп. 2015 р., 14:53 Святослав Чирук   [ оновлено 12 серп. 2015 р., 01:29 ]
Микола Петращук

Нове ім’я в україномовній фантастиці:
Олександр Дмитровський про інопланетян загарбників та штучний інтелект

Олександр Дмитровський. Втрачені дні. – Айс Принт – Одеса 2015. – 194 с.

    Фантастика вже впродовж століття є одним з найпопулярніших жанрів сучасної літератури. Зокрема, завжди з цікавістю сприймалися твори, в яких розповідалося про взаємини землян з позаземними цивілізаціями чи майбутнє інформаційних технологій. Читач, який надає перевагу таким книгам безперечно зацікавиться збіркою молодого львівського письменника Олександра Дмитровського, що була опублікована цього року видавництвом «Айс Принт» і містить 2 фантастичні романи.
    Перший роман «Втрачені дні», дебютний роман автора, що вже перевиданий вдруге розповідає про вторгнення іншопланетян на планету Земля. Головний герой книги – львів’янин Віктор Сікорський в цей момент опиняється в епіцентрі подій. В перші години після вторгнення інопланетної раси, йому не тільки приходиться вступити з ними в бій, але й зазнати першої втрати – його дівчина Ліда гине від рук загарбників. Головний герой рятуючись від ворогів знаходить сховок. А потім, об’єднавшись з друзями, він приймає участь в активній обороні. В лавах львівського «Спротиву» він дуже швидко, завдяки власним вольовим якостям та фарту, стає лідером, що об’єднує людей та веде їх до спільної мети – перемоги над позаземними загарбниками-окупантами.
    Другий роман «Контроль» дозволяє нам зазирнути на три сотні років в майбутнє. Задуманий, як продовження роману «Втрачені дні» він розповідає про суспільство, яке оправившись від війни з агресивними іншопланетянами опинилося залежним від віртуальної реальності. Комп’ютерний вірус, що існує ще з часів війни з інопланетними загарбниками робить спроби, варто зауважити, вдалі, щоб захопити контроль над реальністю. Головний герой Натан Стус разом з друзями робить все можливе, щоб не дати йому здійснити задумане.
    Обидва романи надзвичайно динамічні, події в них розвиваються швидко, калейдоскоп картинок швидко змінюється перед очима. В творах, особливо в першому, багато руйнацій, стрілянини, гори мертвих тіл. 
    Герої романів - люди не схильні до рефлексій, рухають їх вперед найчастіше відчай, бажання врятуватися та помсти, страх. Їхні характери дуже схожі між собою і розкриваються переважно за допомогою дії чи діалогів. В обох творах майже відсутні жіночі персонажі. А ті жінки, що зустрічаються, в основному, мають характери схожі на чоловічі образи цього ж роману. 
    Події обох романів відбуваються у Львові. Локації, що зустрічаються в творах, це знайомі Дмитровському місця. Відчувається, що він любить та знає місто в якому мешкає. З іншого боку, він частково знайомить і читача з географією Львова. Доцільно було б, якби книга містила мапу, що відображає актуальні локації для читача, що незнайомий з містом лева.
    Романи доволі щедро насичені обсценною лексикою та вуличним сленгом. Через це та жорстокі сцени книгу не можна рекомендувати читачам молодшим за 16 років. Мабуть, Дмитровський своїм потенційним читачем бачить тільки невелику аудиторію людей вісімнадцяти – тридцятирічного віку. Хочеться думати, що автор почне орієнтуватися на ширшу аудиторію, і підлаштовувати власний стиль не тільки під підлітків та молодих людей, але й зрілих інтелектуалів.
Що цікаво, Дмитровський не прагне зупинитися на початому і виношує плани третьої частини. Отже, в майбутньому нас чекає фантастична трилогія. Незважаючи на ще відносно недосконале письмо автора сюжет творів захоплює драйвом і динамікою, а також, заслуговує уваги бачення ним майбутнього комп’ютерних технологій та загрози захопленням віртуальним світом. Відповідно, хочеться побажати йому втілення власних мрій та амбіцій і одночасно професійного росту як письменника.
    Загалом дуже добре, що сучасні українські письменники не залишають жанр фантастики без уваги. І Дмитровський робить все належне аби посісти серед них належне місце. Хто зна, можливо за кілька років його романи будуть в списку бестселерів?